Zpřístupnění informací o rychlostní silnici R 35

Ochránci přírody údolí Husího krku v Řetové získali písemné důkazy o nekompetentním postupu úřadu Pardubického kraje v nezpřístupnění informací o silnici R 35, která je součástí územního plánu vyššího územního celku. Krajské zastupitelstvo v prosinci minulého roku doporučilo kontroverzní severní variantu k dalšímu sledování, a tím zároveň zamítlo odborníky doporučovanou bezkonfliktní jižní variantu.
Pro členy krajského zastupitelstva byl úředníky zpracován pro rozhodování přehled více odborných studií, jejichž obsah nyní s obstrukcemi odmítá Krajský úřad poskytnout našemu sdružení ve stejné podobě, tj. elektronicky, přestože mu Zákon o svobodném přístupu k informacím tuto povinnost jasně ukládá. Samozřejmě to nahrává těm, kteří nechtějí, aby se veřejnost dozvěděla pravé důvody, proč rozhodnutí pro severní variantu bylo z odborného hlediska špatné. Ti zastupitelé, kteří toto neuvážené rozhodnutí podpořili, svým postojem veškerá odborná doporuční přímo odmítli. Ohánějí se politickými důvody, které jsou stejně pochybné. Více tranzitních silnic v kraji totiž žádnou práci na stavbách místním firmám nepřinese, zničí se jen nenávratně další obytná sídla a jejich okolí, a to nepatrný kousek od dosavadního jižního koridoru silnice první třídy I/35. Přejí-li si političtí zástupci občanů Pardubického kraje opravdu severní tranzitní mezinárodní komunikaci R 35, nechť vede skutečným severním územím kraje někde v koridoru silnice první třídy I/11 v okolí Žamberka, a ne mezi Vysokým Mýtem a Svitavami. Překrucování skutečnosti, neschopnost se dohodnout při rozhodování na odborných argumentech i arogantní odmítání názorů občanů mnoha obcí dokazuje, že zvítězivší těsná většina krajských zastupitelů svoji funkci nezvládla. Nové krajské zastupitelstvo má však možnost v příštím roce tuto chybu napravit.
Proto Ochránci přírody údolí Husího krku z Řetové neustoupí ve svém úsilí o zpřístupnění odborných stanovisek veřejnosti, zejména fakult architektury a dopravy Českého vysokého učení technického v Praze, a to ani přes snahu úředníků Krajského úřadu tyto informace ututlat.

11.10. 2004 - Zpráva pro tisk